Jak sobie radzić z trudnym szefem - odc. 2
Jak sobie radzić z trudnym szefem - odc. 2
autorem artykułu jest Ryszard Skarbek
W poprzednim odcinku pisaliśmy o tym jak istotne są preferencje dotyczące poziomu szczegółowości, jak również o tym w jak różny sposób ludzie podejmują decyzje. Jeżeli masz nieustanny kłopot z przekonaniem swojego szefa – zajrzyj proszę do tego odcinka. Sądzę, że znajdziesz tam kilka ciekawych podpowiedzi. Jeżeli nie zadziałają – szukajmy dalej.
Opowiem dziś m.in. o zasadzie „kotów” i „psów”, na pozór brzmiącej infantylnie i banalnie prosto, niemniej jednak niezwykle skutecznej. Wymaga ona od podwładnego odrobiny odwagi lub skłonności do eksperymentowania.
Psy i Koty w Pracy
Zacznijmy od ”kotów”. Są to osoby nastawione na utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi. Na tym przede wszystkim im zależy. To stanowi dla nich wartość nadrzędną. Z reguły są to osoby łatwo dostępne. Ton ich głosu faluje w zależności od sytuacji. Język ciała w większości przypadków jest dość żywy.
„Psy” to osoby nastawione na cel, na osiąganie rezultatów, na rozwiązywanie problemów. Dla nich wartością nadrzędną jest skuteczność i fakt, że można na kimś polegać. Postrzegane są jako osoby oschłe, czasami wręcz ostre. Ton ich głosu zwykle nie zmienia się. Język ciała jest raczej oszczędny.
Zobaczmy, co dzieje się, kiedy szef jest „psem”, a podwładny „kotem”.
Szef chce jak najszybciej uzyskać rozwiązanie problemu. „Kot” stawia na relacje z szefem. Sądzi, że im będzie milszy dla szefa, im bardziej będzie mu przytakiwał, tym łatwiej zaskarbi sobie jego względy. I tu niespodzianka. Nieprawda! W sytuacji, kiedy mamy za szefa ewidentnego „psa” (tylko błagam – nie wchodźmy na scieżkę niebezpiecznych skojarzeń z płcią żeńską tych stworzeń :-), nie starajmy się być mili za wszelką cenę. Bądźmy możliwie konkretni i stanowczy. Szefowi chodzi o szybkie rozwiązanie problemu – nie o miłą atmosferę. Jeżeli będziemy odpowiadali miękko – uzna nas za osoby słabe. Nie będziemy dla niego równorzędnym (bądź wartym zainteresowania) partnerem.
Szef o takiej charakterystyce lubi też często sprawdzać jak jesteśmy „mocni”. Taka próba sił podnosi mu adrenalinę. Uwielbia tę grę. Dlatego czasami trzeba wytrzymać „próbę sił”. Często po naszej pierwszej stanowczej odpowiedzi szef może zareagować równie mocno. To naprawdę dobry znak. Nie wycofujmy się i zostańmy na jego poziomie. Złym sygnałem bowiem będzie sytuacja, w której szef „pies” zupełnie zignoruje naszą opinię.
Pomijam oczywiście sytuacje, kiedy szef ma zły dzień, bądź w ogóle jest niestabilny emocjonalnie i szuka ofiary, na której chce wyładować swoją frustrację. Wtedy najlepiej zejść z drogi takiej nieszczęśliwej osobie.
Preferowane sposoby uzyskiwania informacji
Każdy z nas ma swoją preferencję związaną z tym, jak pozyskuje informacje. Wg badań* dystrybucja tych preferencji wśród ludzi wygląda następująco:
55% to „wzrokowcy”, czyli ci, których wiodącym zmysłem jest wzrok.
30% to „słuchowcy”, czyli ci, którzy przede wszystkim lubią słuchać
12% osób koncentruje się na działaniu. Nie uwierzą, nie nauczą się, jeżeli nie sprawdzą czegoś w praktyce
3 % to „czytelnicy”. Uwielbiają szczegółowe, wydrukowane raporty
Dzięki rozpoznaniu tych preferencji u szefa możemy skuteczniej wpływać na jego decyzje i na jego postrzeganie naszej osoby.
Oto przykłady charakterystycznych reakcji poszczególnych typów na pytanie:
„Skąd wiesz Szefie, czy ktoś jest dobrym pracownikiem?”
Wzrokowiec
Odpowiedź Szefa: "Po prostu obserwuję tę osobę."
Sposób Wpływania na Szefa: "Chciał(a)bym pokazać ci przykład."
Zalecane Słowa: widzieć, patrzeć, wyjaśniać, obraz, rysunek, światło, jasny , przejrzysty.
Słuchowiec
Odpowiedź Szefa: "Kiedy ta osoba wyjaśnia swoją decyzję, mogę ocenić jakość jej myślenia."
Sposób Wpływania na Szefa: "Brzmi dobrze, prawda? Czy jest jeszcze coś, co chciałbyś przedyskutować?"
Zalecane Słowa: słyszeć, słuchać, rozmawiać, dyskutować, mówić, współgrający, harmonijny.
Człowiek Akcji
Odpowiedź Szefa: "Muszę z tą osobą trochę popracować, aby poczuć, czy jest dobra."
Sposób Wpływania na Szefa: "Zapewne będziesz chciał trochę z tym popracować, zanim podejmiesz decyzję."
Zalecane Słowa: czuć, dotykać, próbować, testować, korzystać, otwarty, kontaktowy.
Technika Redukcji Napięcia dla Usidlonych
I na koniec jedna technika, która może się przydać w pracy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy jesteś od kogoś uzależniony, czujesz narastające napięcie i zdajesz sobie sprawę, że jak tak dalej pójdzie, to zaraz wybuchniesz. Jeżeli nie masz możliwości zmiany miejsca i uwolnienia się od tej sytuacji (np. siedzisz na jakimś beznadziejnym spotkaniu) spróbuj … opuścić szczękę :-). Tak. Po prostu maksymalnie luźno wykonaj „opad szczeny”. Wiem, że to brzmi niewiarygodnie, ale spróbuj. Zobaczysz, co się będzie działo :-).
Zobacz także:
Jak sobie radzić z „trudnym” szefem – odc. 1
* Shelle Rose Chavet, "Words That Change Minds"
Pozdrawiam Serdecznie
--
Ryszard Skarbek
Autor Bloga Tańcząc z Życiem
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Kilka słów na temat hazardu
Pierwsza pomoc tonącemu
Przyspiesz swoja pracę z Photoshopem nawet o 307%!
Noclegi Kościelisko
Nóż i widelec.